WARSZTATY PSZCZELARSKIE Z PASIEKĄ „BOŻA ISKIERKA”

W dniu 7 listopada 2019 r. uczniowie klas 0 – III w ramach „Tygodnia Przedsiębiorczości” w naszej szkole, brali udział w bardzo ciekawych i pouczających warsztatach pszczelarskich.  Na zaproszenie nauczycieli klas I-III odwiedził nas, pan Jakub z pasieki „Boża Iskierka” mieszczącej się w Męcinie Małej (woj. małopolskie).

Warsztaty dostarczyły naszym uczniom wielu informacji z życia pszczół oraz pracy pszczelarza dawniej i dziś.

Pan Jakub w bardzo ciekawy, bajkowy sposób odkrył tajniki zbierania miodu.  Przedstawił sposoby porozumiewania się pszczół, rozmnażania, wychowywania młodych pokoleń oraz metody wytwarzania miodu. Każdy uczestnik mógł skosztować miodu i pyłku kwiatowego. Z wonnych plastrów wosku ulepione zostały świece. Na zakończenie spotkania dzieci dostały książeczkę pt. „Fascynujący świat pszczół” i drewniany nożyk do miodu, a jako potwierdzenie zdobytej wiedzy otrzymały certyfikaty uczestnictwa w warsztatach.

Ludzie tak naprawdę nie zdają sobie sprawy, jak wiele zawdzięczają pszczołom! Gdy ich zabraknie na tym świecie i gdy zginie ostatnia z pszczół – Nam ludziom zostanie cztery może pięć lat życia!!! Zginiemy z głodu ! Nie wiem czy zdajemy sobie sprawę, że większość owoców, warzyw, kwiatów (80% całego świata), nigdy by nie powstało, gdyby nie pszczoły i ich ciężka praca.

Aby pszczoły przetrwały, my ludzie nie jesteśmy im potrzebni – ale ludzie, żeby przeżyć potrzebują pszczół !!!

Ta ważna i potrzebna lekcja dla młodego pokolenia jest bardzo istotna. Im wcześniej rozpoczniemy taką  edukację naszych dzieci i uczniów – tym lepiej dla wszystkich.

 

Organizator:   Alicja  Komasara

Podziel się tym artykułem: