Wizyta w Urzędzie Miasta u Pana Prezydenta Wojciecha Szczurka i Przewodniczącej Rady Miasta Pani Joanny Zielińskiej – 7a

W ramach Świtowego Tygodnia Przedsiębiorczości klasa 7a była z wizytą Urzędzie Miasta Gdyni. Powitała nas Pani Przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska, która opowiedziała o wydziałach, które mieszczą się w UM a także o tym, jakie kompetencje należy posiadać by móc aplikować na poszczególne stanowiska. Po kilku minutach dołączył do nas Pan Prezydent Wojciech Szczurek, który przedstawił młodzieży swoją drogę kariery i zdradził  kilka szczegółów z życia prywatnego. Następnie Pan Prezydent odpowiedział na pytania przygotowane przez uczniów.

Wizyta była także doskonałą okazją do przekazania Panu Prezydentowi informacji, że nasza szkoła odniosła ogromny sukces i znalazła się w gronie liderów najaktywniejszych szkół w Polsce biorących udział w organizacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Spotkanie uwieńczone zostało  wykonaniem wspólnego zdjęcia i nakręceniem krótkiego materiału filmowego  (Spotkanie-z-prezydentem-1080.mp4 )

Dziękujemy za wycieczce, która była cennym doświadczeniem zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli.

zdjęcia i materiał filmowy udostępniono dzieki uprzejmości www.gdynia.pl

LUFTHANSA – 7a

19 listopada klasa 7 a odwiedziła firmę Lufthansa, która ma swoja siedzibę w Gdańsku. Opiekunem naszej grupy był  pan Dariusz Przywara dyrektor strategiczny projektów, który oprowadzając nas po firmie opowiadał o specyfice pracy w poszczególnych działach, a także wskazał kierunki kształcenia, które młodzież powinna brać pod uwagę chcąc pracować w tego typu przedsiębiorstwie. Młodzież miała także okazję poznania  prototypu robota o imieniu PEPER, który w przyszłości ma pomagać podróżnym na lotnisku. Następnie wysłuchaliśmy wykładu i oglądnęliśmy ciekawą prezentację na temat „Dlaczego samolot lata”. Wizyta w Lufthansie bardzo nam się podobała, ponieważ przekonaliśmy się, że fizyka wcale nie jest trudna:) a praca zawodowa to połączeniem wiedzy, pasji, zaangażowania i radości.

 

Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej w Gdyni – 5 a

20 listopada klasa 5 a odwiedziła Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej. Powitał nas starszy chorąży sztabowy Zygmunt Zegarlicki, który na wstępie przeprowadził krotką musztrę, następnie omówił zasady poruszania się po terenie wojskowym i ruszyliśmy do głównej siedziby orkiestry. Jakie było zdziwienie uczniów, że muzycy nie grają w teatrze, tylko w specjalnie przygotowanej sali mieszczącej się na terenie jednostki. Dzieciaki zapoznały się z instrumentami, na których grają żołnierze, wysłuchali krótkiego koncertu a także sami wcielili się w rolę dyrygenta, czyli tamburmajora. Po zajęciach odwiedziliśmy Izbę Pamięci, w której zamieszczono pamiątki z różnych koncertów i wyjazdów orkiestry.

Pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną. Jednak nie od razu trafiliśmy do szkoły. Wpadliśmy jeszcze na świeżutkie, gorące paczki, a następnie spacerem udaliśmy się na plażę na plac zabaw.

To była cudowna wycieczka łącząca naukę z zabawą.

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Oddział Morski – 6c

Jak cudownie mieć przedsiębiorczych uczniów w klasie i rodziców, którzy są przychylni naszym projektom. Wycieczka do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej rozpoczęła się od krótkiego wprowadzenia, na czym polega praca w Instytucie i jakie kierunki należy wziąć pod uwagę, by podjąć pracę w odwiedzanym przez nas miejscu. Następnie mieliśmy okazję zwiedzić międzyinnymi laboratorium chemii morza i laboratorium biologiczne. Następnie wysłuchaliśmy ciekawego wykładu o zjawiskach pogodowych na Ziemi.

Bank PKO BP – 4a

W ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości klasa 4 a odwiedziła agencję Banku PKO BP, znajdującą się przy Al. Zwycięstwa 234. Pracownicy banku objaśnili uczniom, na czym polega praca w banku. Opowiedzieli, w jaki sposób zostaje się pracownikiem banku, dyrektorem oddziału i właścicielem agencji. Uczniowie zaglądali we wszystkie możliwe zakamarki. Najbardziej jednak podobała im się zabawa w obsługiwanie klientów.
Co ciekawe, kolejną wizytę w banku uczniowie mogą złożyć, by zostać jego klientem!
Dowiedzieliśmy się, że już uczniowie klasy czwartej (i młodsi) mogą zostać klientami Banku PKO BP i posiadać własną kartę na drobne wydatki.

 

 

Inspekcja Ruchu Drogowego – klasa O i nauczanie zintegrowane

Dnia 18 listopada w naszej szkole Tata Kacpra zorganizował bardzo ciekawe zajęcia. Do szkoły przyjechał samochód Inspekcji Transportu Drogowego. W bardzo ciekawy sposób pani w naszej sali opowiedziała o swojej pracy. Potem poszliśmy obejrzeć wspaniały samochód. Wszystkim dzieciom bardzo podobały się te zajęcia. Dziękujemy Tacie Kacpra.

 

Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości – 8a i 8 b

W ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości klasy ósme miały okazję wziąć udział w warsztatach  wprowadzających w temat przedsiębiorczości prowadzonych przez doradców zawodowych z Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni oraz w panelu dyskusyjnym z udziałem przedsiębiorców pt. Różne oblicza przedsiębiorczości. Wydarzenie odbyło  się w siedzibie Gdyńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej – 4a

W ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości klasa 4a odwiedziła Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej w Gdyni . Dzieci zwiedziły zajezdnię,  dowiedziały się  na czym polega praca kierowcy autobusu, każdy mógł poczuć się jak prawdziwy kierowca, a najbardziej podobała się przejażdżka autobusem przez myjnię.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Gdyni – 6 c

Z okazji Tygodnia Przedsiębiorczości klasa 6c odwiedziła Polskie Linie Kolejowe oddział w Gdyni.

 

 

 

 


Od kilku lat w Szkole Podstawowej nr 8 im. Obrońców Helu w ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości realizujemy program „Otwarta

Firma”, który w tym roku szkolnym został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

W momencie planowania tegorocznych działań w ramach obchodów

 Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości otrzymaliśmy informację,
że nasza szkoła znalazła się w gronie
10 najaktywniejszych szkół podstawowych w Polsce

za realizację programu „Otwarta Firma” w roku 2018.

Szczególne podziękowania składamy osobom i firmom, które wzięły udział w programie i poświęciły naszym uczniom swój czas. Takie doświadczenia, jak spotkania z praktykami czy zwiedzanie miejsc pracy, pozwalają młodym ludziom podejmować bardziej przemyślane decyzje związane z planowaniem kariery edukacyjnej, a w przyszłości zawodowej.

Bardzo dziękujemy wszystkim Państwu, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Nie mielibyśmy możliwości nawiązania współpracy z tak licznymi przedsiębiorstwami i instytucjami, gdyby nie osobiste zaangażowanie oraz pomoc nauczycieli i rodziców.

Dziękujemy absolwentom Szkoły Podstawowej nr 8 i Gimnazjum nr 5, którzy przyjęli nasze zaproszenie. Z radością śledzimy Państwa sukcesy i z dumą gościmy w murach naszej szkoły.

W 2018 roku nasi uczniowie, w ramach programu „Otwarta Firma” odwiedzili następujące przedsiębiorstwa i instytucje:

 • Urząd Miasta Gdyni – spotkanie uczniów kl. IV z panem prezydentem Wojciechem Szczurkiem i przewodniczącą Rady Miasta panią Joanną Zielińską

 • Zakład Porcelany Stołowej „Lubiana” w Łubianie

 • A Boeing Company

 • Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej

 • IKEA Gdańsk

 • Drukarnia „Modena”

 • Port w Gdańsku

 • Port Marynarki Wojennej w Gdyni

 • Call center Vectra

 • Apteka Super-Pharm

 • Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o.

 • Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON Sp. z o.o.

 • Morskie Centrum Serwisowe Rolls-Royce

 • Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych

Spotkania z przedstawicielami różnych zawodów, przedsiębiorcami na terenie szkoły:

 • Wojewódzki Inspektorat Weterynarii

 • Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

 • Stowarzyszenie OVUM

 • Zofia Cudny Make Cooking Easier

 • Myjnia LUX / CAR PRO Studio Kosmetyki Samochodowej

 • POMORSKA SPECJALNA STREFA EKONOMICZNA

 • Wojskowa Komenda Uzupełnień

 • Diana Marciniak – pielęgniarka szkolna

 • Kamila Pigońska – studentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, architektura wnętrz

 • Sandra Borysionek – studentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, architektura wnętrz

 • Agnieszka Szumińska – studentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, grafika

W dniach 12-16 listopada braliśmy udział w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości. W jego ramach realizowaliśmy programu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości  Otwarta Firma. Z tej okazji wszyscy uczniowie szkoły zaangażowani byli w różne aktywności związane z propagowaniem idei przedsiębiorczości, poszerzaniem zainteresowań  i przygotowaniem do dalszej edukacji.

Dzięki wizytom w trójmiejskich instytucjach i firmach oraz gościom, reprezentującym liczne zawody uczniowie mieli okazję:

 • poznać szczegóły wykonywania wielu zawodów
 • porozmawiać z praktykami biznesu
 • poznać ścieżkę edukacyjną i ścieżki kariery wielu ludzi sukcesu
 • dowiedzieć się o cenionych na rynku pracy kompetencjach.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które spotkały się z naszymi uczniami. Dziękujemy Rodzicom i Nauczycielom, którzy zaangażowali się w nawiązanie współpracy i pomogli zorganizować spotkania i wizyty u pracodawców.

 

Urząd Miasta Gdyni

Uczniowie klasy 4a wybrali się do prezydenta miasta Gdyni Wojciecha Szczurka i przewodniczącej Rady Miasta Gdyni pani Joanny Zielińskiej.

Zapraszamy do zapoznania się  z video i foto relacją.

https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/mlodzi-gdynianie-z-pytaniami-do-prezydenta,530919

Po spotkaniach dzieci miały jeszcze okazję zwiedzić Urząd Miasta Gdyni.

 

Zakład Porcelany Stołowej „Lubiana” w Łubianie

16 listopada klasy IIIc gimnazjum i 7b były na wycieczce w Zakładzie Porcelany Stołowej „Lubiana”. Uczniowie mogli obejrzeć cały proces produkcji porcelany, poznać specyfikę pracy na poszczególnych stanowiskach, a także dokonać zakupów w sklepie firmowym.

 

JEPPESEN A Boeing Company 

Klasa III b gimnazjum odwiedziła firmę JEPPESEN. A Boeing Company. Uczniów przywitał pan prezes Rafał Stepnowski. Podczas spotkania podkreślił on cechy, którymi powinien charakteryzować się przedsiębiorczego człowieka. Pan prezes wymienił: ciekawość, pasję, pokorę, dumę, gotowość do podejmowania ryzyka.
Następnie uczniowie spotkali się z pracownikami firmy z trzech różnych działów. Zapoznali się ze specyfiką ich pracy. Dowiedzieli się, czym zajmuje się firma oraz jakie wymagania stawia się osobom, które chcą w niej pracować.

 

Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej

Z okazji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w celu poznania różnych miejsc pracy w okolicy, klasy 4b i 4 c wybrały się w odwiedziny do Orkiestry Marynarki Wojennej, która swą siedzibę ma w Porcie Wojennym w Gdyni. Mieliśmy okazję posłuchać przepięknych melodii , a Mazurek Dąbrowskiego w jej wykonaniu brzmiał tak, że aż serce rosło!
Uczniowie dowiedzieli się, że żołnierze-muzycy codziennie ćwiczą grę na instrumentach, a potem swoją muzyką uświetniają przeróżne uroczystości. Ćwiczą tez sprawności żołnierskie, aby w razie konieczności dzielnie walczyć. Okazało się, że nasi uczniowie znakomicie znają wiele instrumentów muzycznych – strunowych, dętych czy smyczkowych. Zaskoczyła ich tylko… lira dzwonkowa.
Szczęśliwcy mieli okazję dyrygować orkiestrze, dzierżąc w dłoni batutę. To była niezwykle sympatyczna, pełna humoru  i pouczająca wizyta.

 

Ikea

 

Drukarnia „Modena”

13 listopada 2018 r. w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości pojechaliśmy do drukarni „Modena” w Gdyni.
Pracownicy przedsiębiorstwa pokazali nam różne interesujące maszyny drukarskie oraz opowiedzieli, jak wygląda ich praca. Dowiedzieliśmy się np. jak przygotowuje się projekt do druku w oparciu o 4 podstawowe kolory (żółty, niebieski, czerwony i czarny). Bardzo mi się tam podobało, ponieważ mogliśmy zobaczyć, jak przygotowuje się do druku i drukuje plany lekcji, które na końcu dostaliśmy na pamiątkę.
Laura Tokarska klasa 7b

 

Port w Gdańsku

Klasy 8c I 3a zwiedziły port w Gdańsku. Uczniowie mieli możliwość poznać miejsce pracy charakterystyczne dla naszego rejonu, byli świadkami załadunku I rozładunku towarów ze statku a także dowiedzieli się wielu ciekawostek związanych z pracą w porcie.

 

Port Marynarki Wojennej w Gdyni

20 listopada 2018 roku uczniowie klas 5a i 6a udali się do Portu Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie zwiedzali stacjonujące tam okręty wojenne. Najciekawszym punktem wycieczki było wejście na pokład okrętu rakietowego ORP „Grom”. Przewodnik przedstawił historię okrętu oraz pokazał sprzęt i uzbrojenie rakietowe. Opowiedział również o tym, jak wygląda codzienna praca marynarzy.

 

Przedsiębiorca w szkole – Wojewódzki Inspektorat Weterynarii 

Uczniowie klas 8b i 8c mieli okazję uczestniczć w spotkaniu dotyczącym pracy weterynarza i biologa. Dowiedzieli się, co łączy zawód biologa i weterynarza, oraz jak obie te dziedziny uzupełniają się. Mogli samodzielnie przeprowadzić doświadczenie dotyczące reakcji obcego antygenu z surowicą krwi.

 

 

Vectra

Uczniowie klasy 6b odwiedzili call center firmy telekomunikacyjnej Vectra z siedzibą przy Alei Zwycięstwa w Gdyni. Zwiedzaliśmy trzy piętra nowoczesnego budynku i obserwowaliśmy ciężką pracę młodych ludzi. Wycieczka była bardzo ciekawa, pouczająca oraz przyjemna. Dziękujemy wszystkim menadżerom, którzy się nami zajęli.

 

Super-Pharm

Klasa 1b poznała zawód farmaceuty a za wzorowe zachowanie otrzymała od firmy drobne upominki.

 

 

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Uczniowie klasy 1b uczestniczyli w zajęciach, które prowadziła Pani Joanna Szulc- Wrzos. Przybliżyła ona dzieciakom zawód ratownika medycznego.

 

 

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gdyni

Klasa 5c została zaproszona do Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej w Gdyni. Już w drodze do firmy mieliśmy okazję przekonać się, jak sprawnie i punktualnie działa Miejska Komunikacja w naszym mieście:)  W bazie autobusowej odwiedziliśmy miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla pasażerów, między innymi – myjnię dla autobusów czy stację diagnostyczną. Chętni mogli zasiąść na miejscu kierowcy, a nawet wejść pod autobus!

 

Operon – Wydawnictwo Pedagogiczne

13 listopada uczniowie klasy 6a uczestniczyli w wycieczce do Wydawnictwa Pedagogicznego Operon w Gdyni (w ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości). Szóstoklasiści zostali oprowadzeni po wszystkich działach, poznali specyfikę pracy na różnych stanowiskach, a także uczestniczyli w warsztatach, podczas których przygotowali własny projekt kilku stron książki. Wycieczka okazała się dla wszystkich cennym i ciekawym doświadczeniem.